FŐOLDAL

   MAGUNKRÓL     CSOPORTKÉPEINK     TAGJAINK     TÚRANAPTÁR     BESZÁMOLÓK     ARCHÍVUM      LÉTESÍTMÉNYEINK    TÚRAKÖR KLUB     ÍRÁSOK      NAPLÓ     MÉDIA     JÁRÓFÖLD 

_______________________________________________________________________________________________________________________


(807.) TIZENKETTŐ EGY TUCAT - SZOBROS


Időpont: 2024. augusztus 13. kedd
Táv:
7 km
 

Van, amikor azt kapja az ember, amit előre gondol egy túrától, van, amikor teljesen mást. Ma előbbi történt. A terep, amit bejártam, ismert volt előttem, és túrám fő célja, a Szobrosi iskola felkeresése és állapotának bemutatása se okozott csalódást – sajnos. Csalódás az előzetesen vártakhoz képest az lett volna, ha nem egy rom már a régi, dicső épület, hanem jó állapotban van és laknak benne…
Az
iskola Lajosmizse két-három legrégebbi oktatási intézménye közül való, bár állapota nem azt jelzi, hogy ezért a település kicsit is hálás lenne és felelősséggel tartozna. A névadó szobor sincs már az udvarán. Ez egy katonaszobor volt, ami egy álló, puskás alakot ábrázolt, és az I. világháborúban elhunyt tanító(k)nak állított emléket. Az épületben az utóbbi időben már nagyon szerencsétlen sorsú emberek éltek, majd kihalt a ház és azóta az enyészeté. Teteje középen beszakadt, a falai itt összedőltek, így tulajdonképpen az egész kettétört. A szobrot az önkormányzat szállíttatta el, a hírek szerint talán a tűzoltóságra, így legalább a szobor mentésre került – ha már az iskoláról lemondtak.
Mára a Szobros iskola/Szobrosi iskola, ami egy egész dűlőnek, illetve határésznek adta száz éven keresztül a nevét, lakó és szobor nélkül maradt romhalmaz, udvarán gyerekek helyett szeméttelep. Az épület előtt álló zöld postaládáknak sincs már semmi funkciója, nincs, aki használja őket a környéken.
Azonban, hogy legyen valami pozitív is azért a tájban és a beszámolóban, muszáj megemlítenem, milyen hangulatos a Kónyamajori felüljárótól végigjárni a Mizse 70-80-as számozású tanyasort, minden épület valamiért érdekes vagy szép, Kis Istvánék előtt a 2019-ben állított kereszt és az ültetett virágok szinte ragyognak együtt, a legtöbb itt élő család gazdálkodik, fóliák, gyümölcsösök, paprikaföldek a dűlőút mindkét oldalán, és persze a már rutin homok, ami itt is mindent borít és szárazságával azt mutatja, milyen kiszolgáltatott is az ember és megélhetése, ha nincs rajta eső…
A Szobrosi részről az Olívia vágóhíd előtti dűlőn, végi telepített gyümölcsösök végtelen kerítése mellett araszoltam, míg egyszer csak kiértem a Kónyadűlő betonútjára, és bandukoltam vissza kiindulási helyemre, egy réten átvágva, a felüljáró közelébe.
Ez és ennyi volt mára a délutáni nyolc kilométeres kerülés szöveges változata, ami mellé ajánlom figyelmetekbe a képet megtekintésre.
Folytatás máskor, máshol.

 

Minden rokonom!
 

Sántaőz


 

Indula mandula.

 

Kis István és Kasza Gizella családi keresztje tanyájuk előtt.

 

Lila ákác.

 

Tanyasoron.

 

Csak kicsi erdő volt ma.

 

Még nem jó, de már készül a birs.

 

Szobrosi iskola. Olyan, mintha csak egy kis kunyhó lenne, pedig...

 

...még van folytatása...

 

Postán maradó.

 

Jegenyék az iskola mellett.

 

Nagy Mihály keresztje helyén állított újabb kereszt a Nagy család jóvoltából.

 

Kicsit nehezen böngészhető felirat. A keresztet bő tíz véve állították, sajnos, mára eléggé elhagyatott lett...

 

Bálák mögött a Kónyamajor sejlik.

 

Több útvariáció is van.

 

Odú egy gyümölcsös kerítésén.

 

A fák között kis halom, előtte cirokföld vöröslik.

 

Réten átvágva.

 

Kora este lett, mire végeztem.

 

 

 

 

 

 

Az oldalon szereplõ írások, képek felhasználása csak írásbeli engedélyünkkel lehetséges.

 

"Vigyázz a Földre! Nem az őseid hagyták rád, az unokáidtól kaptad kölcsön." (indián közmondás)

a© Petőfi Túrakör - Balog Csaba Sántaőz