(818.) TIZENKETTŐ EGY TUCAT -
KÁKÁS
Időpont: 2024. augusztus 30. péntek
Táv: 4 km
Kunbaracs déli szélén van egy erdős-mezős rész, ahol egy régi, vízi világra utaló növény, a káka adott nevet egy ma már száraz, régen bővizű tónak, a Kákásnak. A tóról pedig a környék, így a csontszáraz, homokos erdő egy része is nevét vette. Ezen a részen kerültem ma egyet.
A vidék elhagyatott, mint sokszor, amerre járok. Ez nem azért van, mert direkt ilyeneket keresek, hanem azért, mert ez a Kiskunság ma. Ha nem településeken vagy tanyacsoportokban járok, alig látom civilizációnak nyomát. Egy-két élő tanya, nagyobb gazdaság, ezeken túl pedig csak a természet végtelen felségterülete. Olyan az egész, akácot, vaddohányt és más invazív fajokat leszámítva, mintha kétszáz éve lenne, és egy akkori állapotában látnám Szülőföldünket.
Mondhatnátok, hogy akkor sok volt a víz, nem volt ilyen szárazság. Részben így van, mert voltak csapadékos évek, évtizedek, ugyanakkor jó, ha mindenki tudja: régen is voltak borzalmas aszályok, amikor a Duna vagy a Tisza is kiszáradt, utóbbin lovas kocsikkal közlekedtek a Tiszántúlra, vagy épp 1585-ban olyan szárazság volt, hogy az Alföldön „az apák leölték gyermekeiket, hogy éhüket csillapítsák” – mert semmi sem termett, az állatok elpusztultak. És még sorolhatnám.
Nem szívderítő ezen a forró nyáron látni a kisült réteket, vajszínűre száradt, messziről zörgő kukoricatáblákat, feketére égett, pár centis napraforgófejeket, a senyvedő fenyveseket, erdőket, a virágtalan réteket, a szomjazó madarak és vadak nyomait érzékelni, ugyanakkor rengeteg szépség is van a tájban, ahogy írtam már, és a természet így is él, és legfőképpen: túlél mindent.
És legnagyobb meccsét, életre-halálra, sosem a hideggel, meleggel, csapadékhiánnyal vívja reménytelenül, hanem az emberrel. És az ember mindig azt hiszi, hogy kerítésekkel, falakkal és villanypásztorokkal megzabolázhatja maga körül a világot, az élőlényeket, vagy akár a gyalogos túrázókat, valójában azonban sem az élővilágot, sem a növényeket, sem az állatokat, sőt: a Kiskunság vándorait sem lehet bezárni, illetve kizárni, ahogy nézzük.
És ez mindenképpen reményt ad, mert a száraz évek után majd jönnek vizesebbek, megújul a természet, felerősödnek a ma vegetáló életközösségek.
De van-e remény arra, hogy az ember mindenhatósága és a természetet leigázó törekvése elbukik?
Ez volt mára a kákási kerülés és az ezzel kapcsolatban felmerülő gondolatok vázolása. Aki még bírja szusszal, nézze meg a képeket is.
Folytatás máskor, máshol.
Minden rokonom!
Sántaőz
Nemcsak az én utam, hanem a Kiskunsági Piros jelzés is
erre vezet.
Lassan le kell kanyarodnom róla.
A volt Kákási iskola romjai.
Áll egy ifjú nyírfa...
Négyes útelágazás; választhattam, melyik homokúton
akarok tovább bokáig süllyedni.
Maradvány nyárak egy friss telepítés öregapói.
Kunbaracs-Kerekegyháza határon.
Régi határkő.
Öreg nyár egy tanya helyén. Más emléke nem maradt az itt
élőknek.
Újabb tanya. Ennek talán gazdája is van és nem dől
össze.
Na!
Át a kunadacsi úton...
...a Kohan tanyánál.
A terület és a mai túra névadója: a Kákás száraz
tómedre.
A puszta tájban, a távolban a kunpusztai református
templom látszik.
És a névadó növény, a káka.
Facsoport a tó mellett.
A meder egy másik ponton.
Újabb határkő a tájban.
Búcsú mára a Kákástól.
Itt újra a PIROS-ba botlok.
Kivezető út...
...majd az aszfalton átvezető jelek.
Az oldalon szereplõ írások, képek felhasználása csak
írásbeli engedélyünkkel lehetséges.
|