FŐOLDAL

   MAGUNKRÓL     CSOPORTKÉPEINK     TAGJAINK     TÚRANAPTÁR     BESZÁMOLÓK     ARCHÍVUM      LÉTESÍTMÉNYEINK    TÚRAKÖR KLUB     ÍRÁSOK      NAPLÓ     MÉDIA     JÁRÓFÖLD 

_______________________________________________________________________________________________________________________


(782.) KIS ESTI SÉTÁK 19. - PUSZTAVACS KÖZEPE


Időpont: 2024. július 13. szombat
Táv: 6 km
 

Nincs tévedés: Pusztavacs közepén jártam ma egy kis esti sétán. Ha valaki úgy érezné, nem szóltam neki és nem is hirdettem, mindössze azért van, mert a mai túrázást egész nap halogattuk a meleg miatt, míg végül egy órával indulás előtt találtam ki, hogy hova megyünk a családdal. Igen ám, de mire készültünk volna, a lányok egyszerűen nem vállalták be a kinti égető napsütést. Én viszont már mindenképpen menni akartam, így jutottam el Pusztavacsra. Mivel mindez du. 5 és 7 között valósult meg, végül egy kis esti séta lett belőle (a következő szerdán lesz, hirdetni fogjuk!).
Pusztavacson a körforgalomnál parkoltam, a templomkert mellett. Előbb a katolikus templomot, majd az emléktáblákat és a keresztet néztem meg, majd nekiindultam az egykori Újházmajor felé vezető résznek. A néhány éve omladozó cselédlakások közt ma egy új építésű ház látszik, tulajdonosa a létező összes irányból behajtani tilos táblákat és sorompót tett fel, nehogy valaki véletlenül bekeveredjen a magányterületére. Akart a fene bekeveredni, csupán az itt álló öreg tölgyeket akartam szemrevételezni, ami még így is sikerült. Három közel egymáshoz áll, a birtokon, a negyedik, egyben a legszebb, a faluszéli mezőn, és nincs lekerítve.
A mezőn átvágva, a Madách utcán visszamentem a faluba, pontosabban a középkori templomromhoz és a Zarándok Parkhoz.
Innen hamarosan továbbmentem az Árpád utcán, és elhagytam a falut északi irányba.
A régi Coburg-uradalom majdnem 30.000 holdas területét téglalap alakú táblákra osztották fel, ezek szélén mindenhol fasoros utak voltak, melyek télen és nyáron is némi enyhet adtak az időjárás viszontagságai ellen. Irányuk északnyugat-délkeleti, illetve a rájuk merőleges úthálózat. Ezeknek az utaknak a két szélén 3-3 sor fa, vagy kb. 5 méter szélességben erdőszerű allé húzódott, nagyon sok kilométer hosszban. Ezek nagy része még a mai műholdtérképen is látszik, itt-ott még régi fák is megvannak, de a ma járt út egy egyszerűbb akácallé volt csak, de mint árnyék nagyon jól jött.
A falu utolsó házai után kb. 20 percre, balra tértem és az egykori Viktóriamajor érintésével az „Ország Közepe” felé vettem az irányt.
A régiek a majorokat nem teljes nevükön, csak a névadó Coburg-családtag keresztnevén hívták egymás között, mint Viktória, Péter, Fülöp. Ezekről mindenki tudta, hogy a majorokat értik alattuk.
A Viktória helyén már csak kis kaszált rétek, illetve néhány öreg fa áll. Megható így ez a hely, érdemes felkeresni, bár az oda vezető utak elég benőttek már.
Kint a jártabb út mellett egy 1857-es kovácsoltvas keresztnek kellene állnia, de nem az áll… A hely különben ugyancsak meghitt hangulatot áraszt magából.
A mögötte húzódó, ürgék lakta mezőn, ami természetvédelmi terület, mintaértékű turistalétesítményeket láthat a vándor: az ürgék életével kapcsolatos, gyerekeknek szóló élmények, tűzrakó hely, padok, asztalok, információs táblák – és mind szép állapotban, szinte újak. Sok ilyen kellene az Alföldre (is)!
A gúlától tizenöt perc kényelmes séta volt visszagyalogolni kiindulási helyemre. Az egész 6 km-es túra, oda-vissza autózással együtt, kerek két óra alatt megvolt.
Kis Esti Séta szerdán várható!

 

Minden rokonom!
 

Sántaőz

 

 

A katolikus templom a templomkertben.

 

A falán I. világháborús...

 

...és II. világháborús emlékmű.

 

Pálfy Tibor emlékére.

 

Jóri-kereszt a templom előtt.

 

Felirat az állíttatókról.

 

A régi kastély.

 

Mező a faluszélen, Újházmajor mellett.

 

Egyik öreg tölgyfa, erősen pusztulóban.

 

Egy másik: él és virul.

 

Közelebbről látszikszép formája is.

 

Több ezer ilyen van a fa ágain.

 

Zarándok Park kapuja a középkori templom romjával.

 

A rom Kossuth Lajossal.

 

Paprikaőr egy kertben.

 

Régi utak mai állapota.

 

Viktóriamajor helyén.

 

A falu a Viktóriától.

 

Hoppá!

 

Egy régi kereszt helyén egy új...

 

Főszereplő: az ürge.

 

Ürgejárat-imitáció gyerekeknek.

 

Nevezetes pont jelzőoszlopa.

 

A jeltorony.

 

Kőrisfasor.

 

Épp innen jöttem...

 

 

 

 

Az oldalon szereplõ írások, képek felhasználása csak írásbeli engedélyünkkel lehetséges.

 

"Vigyázz a Földre! Nem az őseid hagyták rád, az unokáidtól kaptad kölcsön." (indián közmondás)

a© Petőfi Túrakör - Balog Csaba Sántaőz